Vitamíny počas dojčenia

Vitamíny prospešné pre matku aj novorodenca počas dojčenia na podporu imunitných funkcií, reguláciu energetických procesov a viacero ďalších mechanizmov.

Vitamíny sú chemicky veľmi široká, rozmanitá skupina, ktorú náš organizmus potrebuje v istých množstvách. Sú nevyhnutné pre množstvo funkcií, napríklad delenie buniek, udržiavanie a podpora imunitných funkcií, regulácia energetických procesov a viacero ďalších mechanizmov, vrátane kojenia

Kojenie (laktácia) je najprirodzenejším a najfyziologickejším spôsobom výživy novorodenca. Okrem vysokej nutričnej hodnoty, ktorú poskytuje materské mlieko má nepostrádateľný psychologický benefit. Prostredníctvom kojenia sa prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťaťom. 

Prvé mlieko sa nazýva mledzivo (kolostrum) a je nutrične najbohatšie. Následne sa tvorí zrelé mlieko. Pre správne kojenie je dôležitých viacero faktorov, medzi základné patrí dobré prisatie bábätka, ale taktiež psychická pohoda dojčiacej ženy. Kvalitu mlieka môžu priaznivo ovplyvniť aj vitamíny užívané počas dojčenia.

Aké vitamíny prijímať počas dojčenia

Počas dojčenia je potrebné zvýšiť príjem železa, vápnika a bielkovín kvôli nedostatku vitamínov a minerálov počas dojčenia.

Aj pri komplexnom a pestrom stravovaní nie je možné prijať dostatok vitamínov a minerálov zo stravy, obzvlášť v náročnejších obdobiach akým je napríklad dojčenie. 

Kojace ženy by mali mať v strave dostatok železa, vápnika a bielkovín. Zamerať sa treba napríklad na strukoviny, chudé mäso, čerstvú zeleninu a ovocie. Dobrým zdrojom proteínov a omega-3 mastných kyselín sú aj vajíčka, ideálne od sliepok z voľného výbehu. 

Pri dojčení sa zvyšuje denný energetický príjem, ktorý by mal byť navýšený o 330 – 400 kalórií za deň.

Akým vitamínom sa vyhýbať

Napriek tomu že vitamíny zo skupiny B sú rozpustné vo vode a pri ich nadbytku sú z tela vylučované močom, ich nadmerný príjem počas dojčenia nie je vhodný

Denná dávka vitamínu B2 (riboflavín) počas dojčenia je stanovená podľa odporúčaných výživových dávok na 1,7 mg denne. Vyššie dávky môžu predstavovať riziko pre bábätko. Obozretnosť je potrebná aj pri dlhodobom užívaní vitamínu B6 (pyridoxín), ktorý by sa nemal užívať počas dojčenia vo vyššej dávke ako je 1,9 mg denne.

Medzi ďalšie zložky, ktoré nepatria medzi vitamíny, ale nachádzajú sa v niektorých výživových doplnkoch a počas dojčenia sa nesmú užívať patria: aloe, kurkumín, ashwagandha, echinacea, ginkgo, rhodiola, kvercetín a mnohé ďalšie.

Ktoré látky potrebuje kojaca mamička dopĺňať

Po tehotenstve a pôrode býva ženský organizmus oslabený, hodnoty vitamínov a minerálov sú často pod fyziologickými hladinami. Aj samotné dojčenie často vedie k hypovitaminóze (nedostatku vitamínov v organizme). Pretože produkcia materského mlieka je energeticky náročná a do mlieka prechádzajú vitamíny a minerály najmä z fyziologických zásob kojacej matky.

Výživové doplnky v období dojčenia

Pri produkcii materského mlieka do neho prechádzajú vitamíny a minerály z fyziologických zásob kojacej matky, preto je nevyhnutné potrebné vitamíny doplniť užívaním výživového doplnku určeného na obdobie počas dojčenia.

Najefektívnejšou možnosťou ako doplniť potrebné zložky je užívanie výživového doplnku, ktorý je špeciálne určený na dané obdobie. 

Pri výrobe výživových doplnkov sa dbá na bezpečnosť účinných zložiek ale aj pomocných látok. Musia byť vhodné pre dojčiacu matku aj pre dieťa. Nesmú obsahovať žiadne škodlivé zložky. Dôležitá je aj forma daného vitamínu a taktiež jeho vstrebateľnosť.

Vitamíny a minerály dôležité pre dojčiacu ženu

Počas dojčenia je potrebné dopĺňanie kyseliny listovej, vitamínu D, železa, omega-3 mastných kyselín, vápnika a selénu.

Kojace ženy by v porovnaní s nekojacimi mali denne prijať vyššie dávky vitamínov. Kľúčové je dopĺňanie folátov (kyseliny listovej a jej aktívnej formy), vitamínu D, železa, omega-3 mastných  kyselín, vápnika a selénu. 

Do mlieka prechádzajú najmä vitamíny rozpustné v tukoch, a teda vitamín D, E. V určitej miere sa však do mlieka dostávajú aj vitamíny rozpustné vo vode

Užívaním výživových doplnkov pre kojace matky sa dá predchádzať deplécii (vyčerpaniu hladín) kľúčových vitamínov, minerálov a iných zložiek ale aj ochoreniam, ktoré sú spojené s ich nedostatkom v budúcnosti, ako napríklad osteopénia a osteoporóza.

Dôležité vitamíny pre vývoj bábätka

Pri kvalitnej strave matky a dopĺňaní vitamínov a minerálov počas dojčenia je materské mlieko dostatočne bohaté na všetky zložky, ktoré bábätko potrebuje. Nevyhnutné je však podávať dva vitamíny a to vitamín D a vitamín K, ktoré dieťatko potrebuje pre správny vývoj. 

Vitamín D je možné kúpiť ako výživový doplnok, prípadne vám ho ako liek predpíše lekár. Vitamín K1 je liekom na predpis pri zvýšenej krvácavosti, K2 pre zlepšenie kostného metabolizmu ako voľnopredajný vitamín.

Produkty LejdyVita®
nájdete na e-shope: