Kyselina listová v tehotenstve

Kyselina listová (vitamín B9) sa používa ako prevencia vrodených defektov plodu v prvom trimestri tehotenstva

Kyselina listová (vitamín B9) je jedným z najvýznamnejších a najpotrebnejších vitamínov, ktoré by sa mali užívať v čase tehotenstva. Používa sa najmä ako prevencia vrodených defektov plodu, a to hlavne mozgu a chrbtice v prvom trimestri tehotenstva. 

Pri pravidelnom dopĺňaní kyseliny listovej v tehotenstve sa zmierňuje riziko rozvoja rázštepu nervovej trubice až o 70 %.  Práve rozšírené užívanie kyseliny listovej v období tehotenstva ale taktiež detailné a špecifické skríningové vyšetrenia vedú k dlhodobo sa znižujúcemu výskytu tohto závažného stavu. 

Medzi ďalšie benefity užívania kyseliny listovej v období tehotenstva patrí zníženie rizika predčasného pôrodu, rážšťepu pery, nízkej pôrodnej hmotnosti ale aj spontánneho potratu.

Kyselina listová v čase snahy o otehotnenie

Odborníci odporúčajú dopĺňanie kyseliny listovej už pred plánovaným tehotenstvom. Užívať by ste ju mali minimálne po dobu 2 – 3 mesiacov pred plánovaným tehotenstvom. Toto obdobie by malo byť postačujúce na dosiahnutie takých hladín kyseliny listovej, ktoré sú potrebné na znižovanie rizík neurologických defektov dieťaťa.

Kyselina listová v období tehotenstva

Potreba kyseliny listovej sa v tehotenstve zvyšuje, jej denný príjem by mal byť 400 - 800 mikrogramov

Potreba kyseliny listovej (ale aj iných vitamínov a minerálov) sa v období tehotenstva zvyšuje. Denný príjem tohto vitamínu by mal byť 400 – 800 mikrogramov. Nadbytočná kyselina listová je vylučovaná močom, pretože je to vitamín rozpustný vo vode.

Počas prvého trimestra

Užívanie kyseliny listovej je najdôležitejšie práve v prvom trimestri tehotenstva, kedy dochádza k masívnej tvorbe nových buniek a k rozvoju nervových spojení, k začiatkom formovania mozgu a miechy dieťaťa. Niektoré zdroje uvádzajú, že denná doporučená dávka v prvom trimestri sa môže blížiť až k 800 mikrogramom denne.

Počas druhého trimestra

Samozrejme, v užívaní kyseliny listovej môžete pokračovať aj v druhom trimestri, kedy postačuje denná dávka 400 mikrogramov.

Počas tretieho trimestra

Počas tretieho trimestra je rovnako bezpečné užívať kyselinu listovú v dávke 400 mikrogramov. V treťom trimestri kyselina listová nájde opäť svoje uplatnenie, pretože dochádza k rýchlemu rastu plodu a zvyšuje sa potreba folátov v organizme.

Kyselina listová počas kojenia

Kyselina listová je vitamín prechádzajúci do mlieka, ktorého denná dávka pre kojace mamičky je 500 mikrogramov.

Kyselina listová je vitamín prechádzajúci do mlieka, preto sa odporúča aj ženám počas obdobia dojčenia. Denná dávka pre kojace mamičky je 500 mikrogramov.

Čo spôsobuje nedostatok kyseliny listovej v tehotenstve

Nízke hladiny kyseliny listovej sú spojené s vyšším rizikom poškodenia plodu a taktiež sa zvyšuje riziko spontánneho potratu až o 50 %. Ďalšou komplikáciou spojenou s nedostatočnými hladinami kyseliny listovej (a tiež vitamínu B12) je megaloblastová anémia – znížená koncentrácia hemoglobínu v krvi.

Produkty LejdyVita®
nájdete na e-shope: